Rok szkolny

2019 - 2020

Wpisy
Filtry
Aktualność

Organizacja roku szkolnego 2020/2021

Drodzy Rodzice,
 
za pomocą drogi mailowej otrzymali Państwo informację dotyczącą organizacji roku szkolnego 2020/2021.  
 
W związku z tym prosimy o sprawdzanie swojej poczty e-mail. Jeżeli Państwo nie otrzymali wiadomości prosimy o kontakt: krainakubusia@gmail.com 🙂
Aktualność

Spotkanie adaptacyjne

Wracamy do Was po dwutygodniowej przerwie! 😀
 
Nasza wakacyjna podróż trwa, już niedługo pojawi się kolejna relacja z zajęć, a tymczasem pragniemy serdecznie zaprosić wszystkie MALUSZKI wraz z rodzicami, które od września rozpoczną swoją przedszkolną przygodę, na SPOTKANIE ADAPTACYJNE! 😀
 
Spotkanie odbędzie się 28 sierpnia 2020r. (piątek) o godzinie 15:30. Prosimy o zabranie obuwia zmiennego oraz o założenie maseczki ochronnej przez rodzica.
 
Do zobaczenia! 😀
Aktualność

Przerwa wakacyjna

Drodzy Rodzice,
 
przypominamy, że już od jutra tj. 10 sierpnia 2020r. rozpoczynamy naszą dwutygodniową PRZERWĘ WAKACYJNĄ.
 
A zatem życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń,
mnóstwa przygód i dobrego humoru! 
 
W przedszkolu widzimy się 24 sierpnia 2020r. ! Do zobaczenia! 😀
Aktualność

Poznajemy afrykańską rzekę Kongo

Cześć Przedszkolaku!
 
już wkrótce ukarzą się zdjęcia z naszej niesamowitej podróży do Rosji – mamy nadzieję, że bawiłeś się równie dobrze, jak my! 😀
 
A w tym tygodniu zapraszamy Cię w podróż w odległe zakątki Afryki, by poznać rzekę KONGO, zaczynamy! 😀
 
Czy wiesz, że rzeka Kongo…
…przepływa przez państwo o takiej samej nazwie- okolica ta jest bardzo malownicza, porośnięta bujną roślinnością, tutaj występuje las równikowy,
…to najgłębsza na świecie rzeka, osiąga nawet do 220 metrów głębokości – to tyle, co ogromne wieżowce!
…to dom dla wielu zwierząt np. hipopotamów, krokodyli, słoni i co najmniej 700 gatunków ryb,
… miejscami jest żeglowna, a dzięki silnym prądom na rzece znajduje się mnóstwo elektrowni wodnych i zapór.
Obejrzyj fotografie przedstawiające mieszkańców i ich kulturę. Co podoba Ci się najbardziej? Spróbuj odnaleźć rzekę Kongo na swojej mapie.
 
WTOREK
 
We wtorkowe popołudnie zachęcamy Cię do wykonania afrykańskich bębnów, które będą potrzebne… do zabawy muzycznej! – inspirację do wykonania bębnów znajdziesz w załączniku poniżej:
 
ŚRODA
 
Następnie spróbuj określić, czy zdania są prawdziwe czy fałszywe na podstawie wcześniej poznanych informacji – jeśli uważasz, że zdanie jest prawdziwe skacz najwyżej jak potrafisz, jeśli fałszywe – tupnij nogą. Gotowy? Słuchajcie uważnie!
 • Mieszkańcy Kongo mają biały kolor skóry.
 • Kongo to najgłębsza rzeka na świecie.
 • Afrykańczycy mieszkają w małych chatkach z gliny.
 • Afrykańczycy noszą kolorowe ubrania i mnóstwo biżuterii.
 • Afrykańczycy zjadają posiłki w luksusowych restauracjach.
 
CZWARTEK
 
Poznaj wesołą rodzinkę, która właśnie przemierza Afrykę! Rodzinka podróżuje turystycznym autem. Podczas podróży spotyka mnóstwo wspaniałych zwierząt Afryki, chcesz sprawdzić jakie?
 
Skoro znasz już zwierzęta Safari, połącz je teraz w pary:
 
PIĄTEK
 
Zanim wygodnie usiądziesz w fotelu na seans filmowy, wykonaj ćwiczenie pt. Słoń – wyciągnij rękę w przód, grzbietem dłoni do góry, głowę połóż na ramieniu wyciągniętej ręki, stań w małym rozkroku i nogi ugnij lekko w kolanach. Rysuj ręką w powietrzu obszerne leniwe ósemki (ucho masz przyklejone cały czas do ramienia). Całe ciało pracuje i się rozgrzewa.
 
Czas na seans filmowy. Dzisiejsza propozycja bajki to Madagaskar.
 
Życzymy udanej zabawy! 😀
 
Aktualność

Przez Rosję w poszukiwaniu rzek Ob, Irtysza i Jenisej

Przygód ciąg dalszy! W tym tygodniu, po raz kolejny zawitamy do Azji, ale tym razem nieco bliżej – wyruszamy w podróż do Rosji! 
Kto jedzie z nami, by bliżej przyjrzeć się przede wszystkim rzekom Ob, Irtysz i Jenisej, a przy okazji poznać kulturę tego kraju.
 
Gotowi? Na początek – kilka faktów:
 • rzeki to bogactwo wielu gatunków ryb,
 • wody wykorzystywane są przede wszystkim do energii wodnej, nawadniania oraz do wędkowania,
 • miejsca, gdzie rzeki znajdują się w pobliżu miast są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia,
 • wiecie, że rzeki są skute lodem nawet 5 miesięcy w roku
 
WTOREK
 
Dotarliśmy w dalekie zakątki Rosji – na Syberię, a tam przygląda się nam rodzina tygrysów, która uwielbia mroźne klimaty. Przebywa ona w temperaturach nawet do -40 o ! My potrzebowalibyśmy grubej kurtki, czapki, szalika… one mają zaledwie swoje futro! Zachęcamy Was do wykonania tygrysa – instrukcję do jego wykonania znajdziecie w załączniku.
 
ŚRODA
 
Czy wiecie, że na podbój kosmosu wybrał się kiedyś pies?! Tak, naprawdę! Miała na imię Łajka, była suczką i znalazła się na naszej orbicie okołoziemskiej. A Wy? Chcielibyście polecieć w kosmos? Zachęcamy do zabawy ruchowej do utworu Richarda Straussa:
 
Przykład poruszania się można znaleźć tutaj:
 
Znanymi na całym świecie zabawkami są rosyjskie matrioszki – to złożone z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Może ktoś z Was miał okazję się nią
bawić? Spróbujcie ułożyć matrioszki zgodnie z poleceniami:
 
CZWARTEK
 
Zapraszamy Was do zabawy muzycznej prosto z odległej Rosji! Szczegóły znajdziecie pod linkiem:
 
Nie możemy zapomnieć o budowlach nazywanych cerkwiami. Jedna z najpiękniejszych to Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie. Może uda Wam się taką budowlę stworzyć za pomocą wałeczków z plasteliny? Zachęcamy do tworzenia barwnych kompozycji na wzór tej z fotografii.
 
PIĄTEK
 
Jak już się pewnie domyślacie, dzisiaj kolejna propozycja tematycznego filmu. Kto oddanie, o jaką animację nam chodzi?
Bajka opowiada o przygodach niesfornej dziewczynki i cierpliwego niedźwiedzia, czy już wiecie? Tak, to Masza i Niedźwiedź!
 
Zachęcamy do wspólnej podróży! Baw się razem z nami! 😀
 
img_0857.jpg
Galeria

Parowcem po rzece Missisipi

Coż to była za podróż! 
 
W zeszłym tygodniu wybraliśmy się w podróż parostatkiem po najdłuższej rzece Ameryki Południowej – MISSISIPI, która płynie z północy na południe Stanów Zjednoczonych. 
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niesamowitego rejsu! 😀
Zobacz galerię
Aktualność

Parowcem po rzece Missisipi

W tym tygodniu poznamy już czwartą rzekę – królową Ameryki Północnej – MISSISIPI – płynąca z północy na południe Stanów Zjednoczonych. Oto ciekawostki:
 • Missisipi obfituje w liczne gatunki ryb: łopatonos, sumik, bas wielkogębowy (kto zdoła powtórzyć tak trudne nazwy?) i innych zwierząt np. żółwie, aligatory, amfiumy trójpalcowe.
 • Missisipi to przede wszystkim parowce, czyli ogromne statki napędzane parą. Transportowano nimi bawełnę, drewno i żywność za pośrednictwem dopływów i kanałów do miast.
 • rzeka słynie z potężnych mostów i tam – czy wiecie że na rzece nie ma ani jednego wodospadu?
 • aby pokonać całą rzeką z prędkością płynącej w niej wody potrzeba aż trzech miesięcy!
 • czy wiedzieliście, że pierwszymi mieszkańcami terenów nad rzeką byli Indianie?
 
WTOREK
 
Przygotuj indiański pióropusz! Jak go wykonać? – instrukcję znajdziesz w załączniku.
 A teraz wyruszymy do Indiańskiej Wioski!
 •  swobodnie biegaj po pokoju. Na hasło: Indianie, zatrzymaj się i naśladuj oglądanie wioski przez lornetkę,
 • niesiesz na plecach ciężki plecak- chodź na ugiętych kolanach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia,
 • spaceruj i udawaj przedzieranie się przez gąszcz, wykonując naprzemienne wymachy ramion. Na hasło: strumyk, podskakuj w miejscu.
 • HURRA! Udało się, dotarłeś do wioski Wielkiego Wodza – Czerwonej Strzały! Odpocznij po podróży – połóż się na brzuchu, głowę połóż na skrzyżowanych rękach. Zamknij oczy i spokojnie oddychaj.
 
ŚRODA
 
Wielki Wódz zaprasza Cię do wspólnej zabawy! Wymyśl swoje indiańskie imię, np. Bystry Potok, Biały Deszcz, Niebieska Błyskawica itp. Następnie ułóż puzzle – spróbuj opisać ze wszystkimi szczegółami, jak wyglądają rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej.
 
Nad Missipi panuje sucha pora, bardzo dawno nie spadła nawet kropla deszczu! Indianie prosząc o deszcz, wykonują specjalny taniec deszczu. Zatańcz i Ty! Możesz wykorzystać instrumenty lub przedmioty codziennego użytku, np. łyżki. Na sam koniec połóż się na podłodze, przyłóż ucho do podłogi – nasłuchuj przyjście deszczu i paluszkami stukaj o podłogę naśladując mżawkę.
 
CZWARTEK
 
Jeśli masz możliwość wykonaj z pomocą rodziców prawdziwe TIPI, czyli mieszkanie Indian. Jesteś ciekawy jak to zrobić? Obejrzyjcie filmik instruktażowy.
 
Indiański Wódź zaprasza Cię teraz do wspólnej zabawy paluszkowej – treść opowiadania znajdziesz w załączniku.
 
Jedną z wielu sprawności jaką zdobywają Indianie to bystry wzrok i umiejętność szybkiego liczenia. Chciałbyś zdobyć również i Ty tą umiejętność? Nic prostszego! Wystarczy, że zagrasz w grę interaktywną!
 
PIĄTEK
Stany Zjednoczone to oczywiście ukochany przez dzieci Dinseyland! Na koniec tygodnia zapraszamy Cię do obejrzenia bajki prosto z wytwórni Dinseya pt. Mój brat niedźwiedź 🙂
 
 
1.jpg
Galeria

W dolinie Chang Jiang

Czy wiecie, do jakiego kraju podróżowaliśmy w zeszłym tygodniu? Tak macie rację! Zwiedziliśmy Chiny! 🙂

W czasie tej podróży dowiedzieliśmy się, że przez Chiny przepływa potężna rzeka Jangcy, poznaliśmy chiński alfabet, najpopularniejsze chińskie gry oraz wzięliśmy udział w prawdziwym Chińskim Festiwalu Światła! 😀

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niesamowitej podróży! …

Zobacz galerię
img_20200708_103405.jpg
Galeria

W amazońskiej dżungli

Podążając szlakiem najdłuższych rzek świata naszym kolejnym celem podróży była Ameryka Południowa, przez którą przepływa potężna rzeka Amazonka 😉

W czasie tej wyprawy musieliśmy się przedrzeć przez amazońską dżunglę w poszukiwaniu źródła Amazonki, wzięliśmy udział w zabawie Rio, odtańczyliśmy brazylijską sambę oraz poznaliśmy amazońskie zwierzęta 😀

Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do naszej wspólnej podróży, to nie masz na co czekać! Zapraszamy, dobra zabawa gwarantowana! 😉 …

Zobacz galerię
1.jpg
Galeria

W krainie Nilu

W pierwszym tygodniu lipca wybraliśmy się w podróż do Egiptu, czyli krainy rzeki Nil 😉

Dowiedzieliśmy się, że:

 • bardzo dawno temu w czasach starożytnych, nad rzeką Nil powstało państwo – Egipt,
 • Egipcjanie budowali piramidy i kolosalne świątynie – transport gigantycznych i niezwykle ciężkich bloków skalnych był możliwy jedynie przy udziale rzeki,
 • w zależności od terenu przez który przepływa rzeka, przybiera one różne nazwy, np. Nil Wiktorii, Nil Alberta, Nil Biały czy Nil Górski,
 • wody z Nilu służą m.in do nawadniania nadbrzeżnych pól – cały rok są zielone i żyzne, dzięki czemu obfitują w rośliny,
 • dolina i rzeka Nil to bogactwo roślin i zwierząt, w przeciwieństwie do otaczających je suchych pustyń. Spotkamy tam palmy daktylowe, eukaliptusy, a najbardziej znanymi mieszkańcami rzeki są krokodyle Nilowe, które mogą osiągać długość ponad pięciu metrów (!) – dawniej uważane były za święte i oddawano im cześć, teraz lepiej nie stawać na drodze.

Cały tydzień poświęciliśmy na rozmowy o Nilu, wielkich piramidach, mumiach i o starożytnych władcach… To były bardzo interesujące zajęcia 🙂

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyprawy do krainy Nilu 🙂

Zobacz galerię