Aktualność

Przez Rosję w poszukiwaniu rzek Ob, Irtysza i Jenisej

Dodano:
Przygód ciąg dalszy! W tym tygodniu, po raz kolejny zawitamy do Azji, ale tym razem nieco bliżej – wyruszamy w podróż do Rosji! 
Kto jedzie z nami, by bliżej przyjrzeć się przede wszystkim rzekom Ob, Irtysz i Jenisej, a przy okazji poznać kulturę tego kraju.
 
Gotowi? Na początek – kilka faktów:
  • rzeki to bogactwo wielu gatunków ryb,
  • wody wykorzystywane są przede wszystkim do energii wodnej, nawadniania oraz do wędkowania,
  • miejsca, gdzie rzeki znajdują się w pobliżu miast są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia,
  • wiecie, że rzeki są skute lodem nawet 5 miesięcy w roku
 
WTOREK
 
Dotarliśmy w dalekie zakątki Rosji – na Syberię, a tam przygląda się nam rodzina tygrysów, która uwielbia mroźne klimaty. Przebywa ona w temperaturach nawet do -40 o ! My potrzebowalibyśmy grubej kurtki, czapki, szalika… one mają zaledwie swoje futro! Zachęcamy Was do wykonania tygrysa – instrukcję do jego wykonania znajdziecie w załączniku.
 
ŚRODA
 
Czy wiecie, że na podbój kosmosu wybrał się kiedyś pies?! Tak, naprawdę! Miała na imię Łajka, była suczką i znalazła się na naszej orbicie okołoziemskiej. A Wy? Chcielibyście polecieć w kosmos? Zachęcamy do zabawy ruchowej do utworu Richarda Straussa:
 
Przykład poruszania się można znaleźć tutaj:
 
Znanymi na całym świecie zabawkami są rosyjskie matrioszki – to złożone z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Może ktoś z Was miał okazję się nią
bawić? Spróbujcie ułożyć matrioszki zgodnie z poleceniami:
 
CZWARTEK
 
Zapraszamy Was do zabawy muzycznej prosto z odległej Rosji! Szczegóły znajdziecie pod linkiem:
 
Nie możemy zapomnieć o budowlach nazywanych cerkwiami. Jedna z najpiękniejszych to Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie. Może uda Wam się taką budowlę stworzyć za pomocą wałeczków z plasteliny? Zachęcamy do tworzenia barwnych kompozycji na wzór tej z fotografii.
 
PIĄTEK
 
Jak już się pewnie domyślacie, dzisiaj kolejna propozycja tematycznego filmu. Kto oddanie, o jaką animację nam chodzi?
Bajka opowiada o przygodach niesfornej dziewczynki i cierpliwego niedźwiedzia, czy już wiecie? Tak, to Masza i Niedźwiedź!
 
Zachęcamy do wspólnej podróży! Baw się razem z nami! 😀