Aktualności

Wpisy
Filtry
Aktualność

Poznajemy afrykańską rzekę Kongo

Cześć Przedszkolaku!
 
już wkrótce ukarzą się zdjęcia z naszej niesamowitej podróży do Rosji – mamy nadzieję, że bawiłeś się równie dobrze, jak my! 😀
 
A w tym tygodniu zapraszamy Cię w podróż w odległe zakątki Afryki, by poznać rzekę KONGO, zaczynamy! 😀
 
Czy wiesz, że rzeka Kongo…
…przepływa przez państwo o takiej samej nazwie- okolica ta jest bardzo malownicza, porośnięta bujną roślinnością, tutaj występuje las równikowy,
…to najgłębsza na świecie rzeka, osiąga nawet do 220 metrów głębokości – to tyle, co ogromne wieżowce!
…to dom dla wielu zwierząt np. hipopotamów, krokodyli, słoni i co najmniej 700 gatunków ryb,
… miejscami jest żeglowna, a dzięki silnym prądom na rzece znajduje się mnóstwo elektrowni wodnych i zapór.
Obejrzyj fotografie przedstawiające mieszkańców i ich kulturę. Co podoba Ci się najbardziej? Spróbuj odnaleźć rzekę Kongo na swojej mapie.
 
WTOREK
 
We wtorkowe popołudnie zachęcamy Cię do wykonania afrykańskich bębnów, które będą potrzebne… do zabawy muzycznej! – inspirację do wykonania bębnów znajdziesz w załączniku poniżej:
 
ŚRODA
 
Następnie spróbuj określić, czy zdania są prawdziwe czy fałszywe na podstawie wcześniej poznanych informacji – jeśli uważasz, że zdanie jest prawdziwe skacz najwyżej jak potrafisz, jeśli fałszywe – tupnij nogą. Gotowy? Słuchajcie uważnie!
 • Mieszkańcy Kongo mają biały kolor skóry.
 • Kongo to najgłębsza rzeka na świecie.
 • Afrykańczycy mieszkają w małych chatkach z gliny.
 • Afrykańczycy noszą kolorowe ubrania i mnóstwo biżuterii.
 • Afrykańczycy zjadają posiłki w luksusowych restauracjach.
 
CZWARTEK
 
Poznaj wesołą rodzinkę, która właśnie przemierza Afrykę! Rodzinka podróżuje turystycznym autem. Podczas podróży spotyka mnóstwo wspaniałych zwierząt Afryki, chcesz sprawdzić jakie?
 
Skoro znasz już zwierzęta Safari, połącz je teraz w pary:
 
PIĄTEK
 
Zanim wygodnie usiądziesz w fotelu na seans filmowy, wykonaj ćwiczenie pt. Słoń – wyciągnij rękę w przód, grzbietem dłoni do góry, głowę połóż na ramieniu wyciągniętej ręki, stań w małym rozkroku i nogi ugnij lekko w kolanach. Rysuj ręką w powietrzu obszerne leniwe ósemki (ucho masz przyklejone cały czas do ramienia). Całe ciało pracuje i się rozgrzewa.
 
Czas na seans filmowy. Dzisiejsza propozycja bajki to Madagaskar.
 
Życzymy udanej zabawy! 😀
 
Aktualność

Przez Rosję w poszukiwaniu rzek Ob, Irtysza i Jenisej

Przygód ciąg dalszy! W tym tygodniu, po raz kolejny zawitamy do Azji, ale tym razem nieco bliżej – wyruszamy w podróż do Rosji! 
Kto jedzie z nami, by bliżej przyjrzeć się przede wszystkim rzekom Ob, Irtysz i Jenisej, a przy okazji poznać kulturę tego kraju.
 
Gotowi? Na początek – kilka faktów:
 • rzeki to bogactwo wielu gatunków ryb,
 • wody wykorzystywane są przede wszystkim do energii wodnej, nawadniania oraz do wędkowania,
 • miejsca, gdzie rzeki znajdują się w pobliżu miast są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia,
 • wiecie, że rzeki są skute lodem nawet 5 miesięcy w roku
 
WTOREK
 
Dotarliśmy w dalekie zakątki Rosji – na Syberię, a tam przygląda się nam rodzina tygrysów, która uwielbia mroźne klimaty. Przebywa ona w temperaturach nawet do -40 o ! My potrzebowalibyśmy grubej kurtki, czapki, szalika… one mają zaledwie swoje futro! Zachęcamy Was do wykonania tygrysa – instrukcję do jego wykonania znajdziecie w załączniku.
 
ŚRODA
 
Czy wiecie, że na podbój kosmosu wybrał się kiedyś pies?! Tak, naprawdę! Miała na imię Łajka, była suczką i znalazła się na naszej orbicie okołoziemskiej. A Wy? Chcielibyście polecieć w kosmos? Zachęcamy do zabawy ruchowej do utworu Richarda Straussa:
 
Przykład poruszania się można znaleźć tutaj:
 
Znanymi na całym świecie zabawkami są rosyjskie matrioszki – to złożone z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Może ktoś z Was miał okazję się nią
bawić? Spróbujcie ułożyć matrioszki zgodnie z poleceniami:
 
CZWARTEK
 
Zapraszamy Was do zabawy muzycznej prosto z odległej Rosji! Szczegóły znajdziecie pod linkiem:
 
Nie możemy zapomnieć o budowlach nazywanych cerkwiami. Jedna z najpiękniejszych to Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie. Może uda Wam się taką budowlę stworzyć za pomocą wałeczków z plasteliny? Zachęcamy do tworzenia barwnych kompozycji na wzór tej z fotografii.
 
PIĄTEK
 
Jak już się pewnie domyślacie, dzisiaj kolejna propozycja tematycznego filmu. Kto oddanie, o jaką animację nam chodzi?
Bajka opowiada o przygodach niesfornej dziewczynki i cierpliwego niedźwiedzia, czy już wiecie? Tak, to Masza i Niedźwiedź!
 
Zachęcamy do wspólnej podróży! Baw się razem z nami! 😀
 
img_0857.jpg
Galeria

Parowcem po rzece Missisipi

Coż to była za podróż! 
 
W zeszłym tygodniu wybraliśmy się w podróż parostatkiem po najdłuższej rzece Ameryki Południowej – MISSISIPI, która płynie z północy na południe Stanów Zjednoczonych. 
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niesamowitego rejsu! 😀
Zobacz galerię
Aktualność

Parowcem po rzece Missisipi

W tym tygodniu poznamy już czwartą rzekę – królową Ameryki Północnej – MISSISIPI – płynąca z północy na południe Stanów Zjednoczonych. Oto ciekawostki:
 • Missisipi obfituje w liczne gatunki ryb: łopatonos, sumik, bas wielkogębowy (kto zdoła powtórzyć tak trudne nazwy?) i innych zwierząt np. żółwie, aligatory, amfiumy trójpalcowe.
 • Missisipi to przede wszystkim parowce, czyli ogromne statki napędzane parą. Transportowano nimi bawełnę, drewno i żywność za pośrednictwem dopływów i kanałów do miast.
 • rzeka słynie z potężnych mostów i tam – czy wiecie że na rzece nie ma ani jednego wodospadu?
 • aby pokonać całą rzeką z prędkością płynącej w niej wody potrzeba aż trzech miesięcy!
 • czy wiedzieliście, że pierwszymi mieszkańcami terenów nad rzeką byli Indianie?
 
WTOREK
 
Przygotuj indiański pióropusz! Jak go wykonać? – instrukcję znajdziesz w załączniku.
 A teraz wyruszymy do Indiańskiej Wioski!
 •  swobodnie biegaj po pokoju. Na hasło: Indianie, zatrzymaj się i naśladuj oglądanie wioski przez lornetkę,
 • niesiesz na plecach ciężki plecak- chodź na ugiętych kolanach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia,
 • spaceruj i udawaj przedzieranie się przez gąszcz, wykonując naprzemienne wymachy ramion. Na hasło: strumyk, podskakuj w miejscu.
 • HURRA! Udało się, dotarłeś do wioski Wielkiego Wodza – Czerwonej Strzały! Odpocznij po podróży – połóż się na brzuchu, głowę połóż na skrzyżowanych rękach. Zamknij oczy i spokojnie oddychaj.
 
ŚRODA
 
Wielki Wódz zaprasza Cię do wspólnej zabawy! Wymyśl swoje indiańskie imię, np. Bystry Potok, Biały Deszcz, Niebieska Błyskawica itp. Następnie ułóż puzzle – spróbuj opisać ze wszystkimi szczegółami, jak wyglądają rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej.
 
Nad Missipi panuje sucha pora, bardzo dawno nie spadła nawet kropla deszczu! Indianie prosząc o deszcz, wykonują specjalny taniec deszczu. Zatańcz i Ty! Możesz wykorzystać instrumenty lub przedmioty codziennego użytku, np. łyżki. Na sam koniec połóż się na podłodze, przyłóż ucho do podłogi – nasłuchuj przyjście deszczu i paluszkami stukaj o podłogę naśladując mżawkę.
 
CZWARTEK
 
Jeśli masz możliwość wykonaj z pomocą rodziców prawdziwe TIPI, czyli mieszkanie Indian. Jesteś ciekawy jak to zrobić? Obejrzyjcie filmik instruktażowy.
 
Indiański Wódź zaprasza Cię teraz do wspólnej zabawy paluszkowej – treść opowiadania znajdziesz w załączniku.
 
Jedną z wielu sprawności jaką zdobywają Indianie to bystry wzrok i umiejętność szybkiego liczenia. Chciałbyś zdobyć również i Ty tą umiejętność? Nic prostszego! Wystarczy, że zagrasz w grę interaktywną!
 
PIĄTEK
Stany Zjednoczone to oczywiście ukochany przez dzieci Dinseyland! Na koniec tygodnia zapraszamy Cię do obejrzenia bajki prosto z wytwórni Dinseya pt. Mój brat niedźwiedź 🙂
 
 
1.jpg
Galeria

W dolinie Chang Jiang

Czy wiecie, do jakiego kraju podróżowaliśmy w zeszłym tygodniu? Tak macie rację! Zwiedziliśmy Chiny! 🙂

W czasie tej podróży dowiedzieliśmy się, że przez Chiny przepływa potężna rzeka Jangcy, poznaliśmy chiński alfabet, najpopularniejsze chińskie gry oraz wzięliśmy udział w prawdziwym Chińskim Festiwalu Światła! 😀

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niesamowitej podróży! …

Zobacz galerię
img_20200708_103405.jpg
Galeria

W amazońskiej dżungli

Podążając szlakiem najdłuższych rzek świata naszym kolejnym celem podróży była Ameryka Południowa, przez którą przepływa potężna rzeka Amazonka 😉

W czasie tej wyprawy musieliśmy się przedrzeć przez amazońską dżunglę w poszukiwaniu źródła Amazonki, wzięliśmy udział w zabawie Rio, odtańczyliśmy brazylijską sambę oraz poznaliśmy amazońskie zwierzęta 😀

Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do naszej wspólnej podróży, to nie masz na co czekać! Zapraszamy, dobra zabawa gwarantowana! 😉 …

Zobacz galerię
1.jpg
Galeria

W krainie Nilu

W pierwszym tygodniu lipca wybraliśmy się w podróż do Egiptu, czyli krainy rzeki Nil 😉

Dowiedzieliśmy się, że:

 • bardzo dawno temu w czasach starożytnych, nad rzeką Nil powstało państwo – Egipt,
 • Egipcjanie budowali piramidy i kolosalne świątynie – transport gigantycznych i niezwykle ciężkich bloków skalnych był możliwy jedynie przy udziale rzeki,
 • w zależności od terenu przez który przepływa rzeka, przybiera one różne nazwy, np. Nil Wiktorii, Nil Alberta, Nil Biały czy Nil Górski,
 • wody z Nilu służą m.in do nawadniania nadbrzeżnych pól – cały rok są zielone i żyzne, dzięki czemu obfitują w rośliny,
 • dolina i rzeka Nil to bogactwo roślin i zwierząt, w przeciwieństwie do otaczających je suchych pustyń. Spotkamy tam palmy daktylowe, eukaliptusy, a najbardziej znanymi mieszkańcami rzeki są krokodyle Nilowe, które mogą osiągać długość ponad pięciu metrów (!) – dawniej uważane były za święte i oddawano im cześć, teraz lepiej nie stawać na drodze.

Cały tydzień poświęciliśmy na rozmowy o Nilu, wielkich piramidach, mumiach i o starożytnych władcach… To były bardzo interesujące zajęcia 🙂

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyprawy do krainy Nilu 🙂

Zobacz galerię
Aktualność

Nad rzeką Jangcy – wakacyjne zabawy i aktywności dla dzieci

Drogi Przedszkolaku

w tym tygodniu towarzyszyć nam będą Yuka i Li-long. Wspólnie wybierzemy się do…no właśnie, dokąd? Spróbuj rozwiązać zagadki, a dowiesz się jaki jest cel naszej podróży:

 • gdzie spotkamy pandę?
 • gdzie możemy zobaczyć Wielki Mur?
 • gdzie możemy zatańczyć ze smokiem?
 • gdzie zjemy obiad pałeczkami?
 • gdzie mieszka najwięcej ludzi?

Tak masz rację! W tym tygodniu wybierzemy się do Azji, a dokładnie do Chin! Czy wiesz, że przez Chiny przepływa rzeka Jangcy? Spróbuj odszukać rzekę Jangcy na mapie i wysłuchaj kilka ciekawostek o niej:

 • dzięki imponującej długości – 6300 km, rzeka płynie przez urozmaicony teren, czasem górski, czasem nizinny, ale ze względu na swój ogrom za każdym razem wzbudza zachwyt,
 • rzeka służy jako źródło wody pitnej, transportu i komunikacji, nawadnia teren – przede wszystkim pod uprawę ryżu,
 • dawniej rzeka przyczyniała się do ogromnych powodzi, które niszczyły okolicę, dlatego też zaczęto budować liczne tamy, sztuczne zbiorniki i kanały. Na Jangcy znajduje się największa elektrownia świata – słynna Zapora Trzech Przełomów – to najdroższa budowla świata,
 • Jangcy języku chińskim oznacza „Niebieska Rzeka”, natomiast niedawno rzeka zrobiła wszystkim psikusa i zabarwiła się na czerwono. Jaka była przyczyna? Nie wiadomo,
 • rzeka nie jest tak bogata w gatunki roślin i zwierząt jak dawniej, wiele z nich jest zagrożona wyginięciem przez zanieczyszczenia i nadmierny połów ryb, np. baji – delfina słodkowodnego, aligatora chińskiego, żółwiaka szanghajskiego i salamandry olbrzymiej. Za to można spotkać coraz więcej krabów i meduz.

Yuka i Li-long, zabierają Cię w rejs po rzece Jangcy, zapraszamy!!
https://www.youtube.com/watch?v=vpSEHziph-k

WTOREK

Przywitaj się „po chińsku” – wraz z rodzicem idziecie ku sobie, nie odrywając nóg od ziemi. Następnie składacie ręce i wykonujecie ukłon. Przywitaj się z każdym członkiem rodziny.

Posłuchaj piosenki o potężnych Chinach – opowiedz rodzicom, o tym, co udało Ci się zapamiętać:
https://www.youtube.com/watch?v=jy7jJ81AMw8

ŚRODA

Około trzech tysięcy lat temu Chińczycy wynaleźli latawiec, który symbolizuje szczęście. Wykonaj wraz z rodzicami prosty latawiec – obejrzyj filmik instruktażowy i do dzieła!
https://www.youtube.com/watch?v=wxZc3RZx4yI

Wiedziałeś, że nad rzeką Jangcy dzieci grają w chińczyka, ping-pong’a lub memory. Zagraj i Ty!

CZWARTEK

Pisać po chińsku, czyli jak? Zagraj w grę intreajtywną, a wszystkiego się dowiesz:
https://learningapps.org/watch?v=pebkh6xqk20

Jesteś spostrzegawczy i masz dobrą pamięć? Przekonajmy się! Odszukaj wszystkie ilustracje charakterystyczne dla Chin.
https://learningapps.org/watch?v=p35tzxmg220

PIĄTEK

Przygotuj chusteczki i spróbuj zatańczyć do tradycyjnej chińskiej muzyki według własnego pomysłu.
https://www.youtube.com/watch?v=4h86w-PO9z8

Na zakończenie tygodniowych zajęć zapraszamy Cię do wspólnego seansu:
https://www.ipla.tv/…/Baj…/7777b77471217d376d5e6c70cf6e1e69…

Do zobaczenia za tydzień! 😀

Mapa Azji

rzeka Jangcy

Aktualność

W amazońskiej puszczy… – wakacyjne zabawy i aktywności dla dzieci

Cześć Przedszkolaku,

zgodnie z naszą wcześniejszą wiadomością, umieszczamy propozycje zabaw i aktywności wakacyjnych na nadchodzący tydzień 😀

W tym tygodniu zwiedzimy Amerykę Południową, przez którą przepływa rzeka AMAZONKA – to właśnie ona będzie naszym głównym tematem zabaw i rozmów.

PONIEDZIAŁEK

Posłuchaj kilka ciekawostek o AMAZONCE:

 • rzeka Amazonka jest najdłuższą rzeką w Ameryce Południowej, ale nadal nie ma pewności co do jej źródła i rzeczywistej długości,
 • w dorzeczu rzeki powstały największe na świecie lasy tropikalne,
 • Amazonka jest siedliskiem bogatej flory i fauny, można tam spotkać między innymi – Boto, największego delfina rzecznego, znanego również Amazońskim Delfinem Rzecznym, żółwie, kraby, mnóstwo gatunków ryb, jak i również groźne mięsożerne zwierzęta, takie jak piranie czy anakondy – jedne z największych węży na świecie, którym zdarza się atakować większe zwierzęta, np. kozy,
 • na rzece nie ma mostów, ponieważ rzeka biegnie przez lasy deszczowe, a nie przez drogi czy miasta,
 • naukowcy odkryli ogromną Rafę Koralową w delcie rzeki Amazonki, która rozciąga się na ponad 1000 km,
 • Amazonka ma swoją bliźniaczkę! 4 km pod ziemią płynie Hamza, która jest do niej bardzo podobna, lecz do czterech razy szersza niż sama Amazonka.

Wspólnie z rodzicami postaraj się odszukać Amerykę Południową i Amazonkę na mapie.

WTOREK

Kto wyrusza z nami w sam środek amazońskiej, dzikiej puszczy, pełnej niespodzianek i zagadek? Miej oczy i uszy szeroko otwarte! Odtwórz nagranie, w trakcie którego rodzic czyta tekst – postaraj się naśladować czynności, o których mowa w opowieści (treść opowiadania znajdziesz w załączniku).
https://www.youtube.com/watch?v=rc4dHR3Ang0

ŚRODA

Przed nami kolejny dzień przygód w Amazońskiej dżungli. Wow! Coś niezwykłego udało Ci się zobaczyć przez lornetkę. Skup się, ile zwierząt widzisz? – znajdź białe kółeczka na obrazku, a gdy to Ci się uda, policz zwierzęta danego gatunku. Następnie przeciągnij liść z właściwą cyfrą do miejsca kropki. Których zwierząt jest najwięcej, a których najmniej?
https://wordwall.net/pl/resource/3210222

Lubisz zagadki? Odsłuchaj zagadek i połącz nagranie z właściwą ilustracją. Zapomniałeś, jak nazywa się dane zwierzę, nic nie szkodzi! Kliknij w ikonę oznaczoną literką „i”, teraz już wszystko wiesz!
https://learningapps.org/watch?v=pcvxhwmtj20

CZWARTEK

Wiesz już, jakie zwierzęta można spotkać w tropikalnych lasach deszczowych, w pobliżu Amazonki. W czwartkowe popołudnie, dla utrwalenia wiadomości, proponujemy wykonanie pracy plastycznej. Będą potrzebne Ci farby, pędzel, biała kartka i… dłonie!
Dokładnie pomaluj wewnętrzną część dłoni na wybrany kolor, w zależności od wybranego zwierzątka. Odpowiednio ułóż dłoń i odbij. Do ukończenia pracy pozostało Ci tylko domalować brakujące elementy takie jak trawa, liście, drzewa. Obejrzyj przykładowe prace, które znajdują się w załączniku.

PIĄTEK
Weekend już blisko… Dzisiaj proponujemy popołudniowy seans filmowy!
https://www.cda.pl/video/38586915e

Życzymy udanej zabawy! 😀

Już wkrótce udostępnimy zdjęcia z naszej podróży do Krainy Nilu 🙂

Amazonka

Opowieść ruchowa

Praca plastyczna – małpka

Praca plastyczna – papuga

Aktualność

WAKACJE 2020

Rok szkolny już za nami i nadszedł czas, aby rozpocząć wakacje! 😀

W te wakacje chcemy zaprosić przedszkolaki z Kubusiowej Krainy w podróż szlakiem najdłuższych rzek świata!  W czasie wyprawy chcemy zwrócić uwagę na to, jak bardzo ważna jest woda słodka i że jest wiele powodów dla których warto ją oszczędzać! Ponadto poznamy kraje, przez które przepływają te ważne wodne trakty 🙂

Rzeki, którym przyjrzymy się bliżej (a zarazem regionom, przez które przepływają) to:

 • Nil wraz z Egiptem,
 • Amazonka i Brazylia
 • Jangcy i Chiny
 • Missisipi-Missouri i Stany Zjednoczone
 • Jenisej, Ob-Irtysz i Rosja
 • Kongo i Afryka
 • Parana i Paragwaj, Argentyna

Zapraszamy do śledzenia naszych wakacyjnych przygód! Startujemy już jutro! 😀