Aktualność

Parowcem po rzece Missisipi

Dodano:
W tym tygodniu poznamy już czwartą rzekę – królową Ameryki Północnej – MISSISIPI – płynąca z północy na południe Stanów Zjednoczonych. Oto ciekawostki:
  • Missisipi obfituje w liczne gatunki ryb: łopatonos, sumik, bas wielkogębowy (kto zdoła powtórzyć tak trudne nazwy?) i innych zwierząt np. żółwie, aligatory, amfiumy trójpalcowe.
  • Missisipi to przede wszystkim parowce, czyli ogromne statki napędzane parą. Transportowano nimi bawełnę, drewno i żywność za pośrednictwem dopływów i kanałów do miast.
  • rzeka słynie z potężnych mostów i tam – czy wiecie że na rzece nie ma ani jednego wodospadu?
  • aby pokonać całą rzeką z prędkością płynącej w niej wody potrzeba aż trzech miesięcy!
  • czy wiedzieliście, że pierwszymi mieszkańcami terenów nad rzeką byli Indianie?
 
WTOREK
 
Przygotuj indiański pióropusz! Jak go wykonać? – instrukcję znajdziesz w załączniku.
 A teraz wyruszymy do Indiańskiej Wioski!
  •  swobodnie biegaj po pokoju. Na hasło: Indianie, zatrzymaj się i naśladuj oglądanie wioski przez lornetkę,
  • niesiesz na plecach ciężki plecak- chodź na ugiętych kolanach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia,
  • spaceruj i udawaj przedzieranie się przez gąszcz, wykonując naprzemienne wymachy ramion. Na hasło: strumyk, podskakuj w miejscu.
  • HURRA! Udało się, dotarłeś do wioski Wielkiego Wodza – Czerwonej Strzały! Odpocznij po podróży – połóż się na brzuchu, głowę połóż na skrzyżowanych rękach. Zamknij oczy i spokojnie oddychaj.
 
ŚRODA
 
Wielki Wódz zaprasza Cię do wspólnej zabawy! Wymyśl swoje indiańskie imię, np. Bystry Potok, Biały Deszcz, Niebieska Błyskawica itp. Następnie ułóż puzzle – spróbuj opisać ze wszystkimi szczegółami, jak wyglądają rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej.
 
Nad Missipi panuje sucha pora, bardzo dawno nie spadła nawet kropla deszczu! Indianie prosząc o deszcz, wykonują specjalny taniec deszczu. Zatańcz i Ty! Możesz wykorzystać instrumenty lub przedmioty codziennego użytku, np. łyżki. Na sam koniec połóż się na podłodze, przyłóż ucho do podłogi – nasłuchuj przyjście deszczu i paluszkami stukaj o podłogę naśladując mżawkę.
 
CZWARTEK
 
Jeśli masz możliwość wykonaj z pomocą rodziców prawdziwe TIPI, czyli mieszkanie Indian. Jesteś ciekawy jak to zrobić? Obejrzyjcie filmik instruktażowy.
 
Indiański Wódź zaprasza Cię teraz do wspólnej zabawy paluszkowej – treść opowiadania znajdziesz w załączniku.
 
Jedną z wielu sprawności jaką zdobywają Indianie to bystry wzrok i umiejętność szybkiego liczenia. Chciałbyś zdobyć również i Ty tą umiejętność? Nic prostszego! Wystarczy, że zagrasz w grę interaktywną!
 
PIĄTEK
Stany Zjednoczone to oczywiście ukochany przez dzieci Dinseyland! Na koniec tygodnia zapraszamy Cię do obejrzenia bajki prosto z wytwórni Dinseya pt. Mój brat niedźwiedź 🙂