Aktualność

Zabawy z masami plastycznymi – zabawy i aktywności dla dzieci

Dodano:

Dzisiaj, w piątkowe południe zapraszamy Was do świetnej zabawy z kolorowymi masami! 🙂 Z pomocą rodziców przygotujcie dowolne masy plastyczne i zaproście ich do współnej zabawy. Zabierzcie foremki, zróbcie babki, ugniatajcie, wałkujcie, a przy tym świetnie się bawcie! 🙂

Zabawy z masami plastycznymi to doskonały pomysł na usprawnianie pracy rąk w zakresie percepcji dotykowej i sprawności manipulacyjnej palców i dłoni. Dostarcza dziecku wiele radości z wykonanego działania, pobudza zmysły a przy tym wspomaga koncentrację. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka propozycji mas plastycznych do wykonania z dziecmi w domu. Wybierzcie taką, która najbardziej zainteresuje wasze dziecko, a przy tym dostarczy wam obojgu wiele radości 🙂 Prezentowane propozycje są bezpieczne dla dzieci, nie zawierają szkodliwych składników ani detergentów, które mogłyby podrażnić skórę, jednak wszystkie masy są niejadalne  🙂
Drodzy rodzice! Nie zwracajcie uwagi na bałagan, liczy się dobra zabawa  🙂

 • PIANKOLINA
  –  składniki – mąka ziemniaczana, pianka do golenia, płyn do mycia naczyń, opcjonalnie barwniki spożywcze (można je zastąpić atramentem, zabarwioną wodą np. bibułą, farbą)
  –  mieszamy razem mąkę ziemniaczaną, piankę do golenia i odrobinę płynu do mycia naczyń (proporcje – 1 kg mąki, 1 opakowanie pianki do golenia). Wszystkie składniki mieszamy razem, w razie potrzeby dodajemy mąkę bądź piankę. Mieszanie składników dostarcza dzieciom mnóstwo radości i wielu doznań sensorycznych. Piankolinę możemy użyć do zabawy, robienia babek, zakopywania, poszukiwania skarbów, wałkowania, wycinania kształtów foremkami, itp.
 •  CIECZ NIENIUTONOWSKA
  – składniki: mąka ziemniaczana lub kukurydziana, woda, opcjonalnie barwnik,
  – ½ szklanki wody i 1 szklankę mąki dokładnie mieszamy, w celu uzykania koloru dodajemy dowolny barwnik i rozpoczynamy zabawę!
  – ciecz nienewtonowska jest fascynująca w dotyku, jeśli się ją zgniata ma konsystencje plasteliny, ale pozostawiona na chwile wypływa przez palce. Eksperymentowanie z cieczą nieniutonowską to odkrywanie jej właściwości. Dlatego zachęcamy do:
  – robienia bąbelków przez słomkę,
  – dmuchanie na powierzchnię w celu wytworzenia fal,
  – uderzanie w taflę płynu pięścią (lub młotkiem),
  – odbić piłeczkę od powierzchni płynu

 • KOLOROWY RYŻ
  – składniki: ryż lub inne ziarno, makaron, kasza jaglana, barwniki spożywcze, ocet, słoiki
  – ryż wsypujemy do słoika, wlewamy odrobinę (łyżeczkę) octu i barwnik, zakręcamy słoik i energicznie potrząsamy. Można użyć butelki lub innego naczynia. Odkręcamy słoik, wysypujemy zawartość na ściereczkę i czekamy, aż gotowy produkt wyschnie.
  – zabaw ryżem jest wiele: możemy mieszać kolory, wyklejać, przesypywać… Pamiętajmy jednak, żeby zawsze bawić się ryżem suchymi rękami – przy kontakcie z wodą lub śliną ryż farbuje.

 • SLIME, CZYLI GLUTKI
  – składniki: kilka łyżek mydła do rąk w płynie, kilka łyżek żelu pod prysznic, szczypta soli, opcjonalnie brokat
  – mydło i żel łączymy ze sobą w niewielkim pojemniku. Gdy składniki się połączą, dodajemy szczyptę soli i mieszamy cały czas przy użyciu łyżki.

 • PIASEK KSIĘŻYCOWY
  – składniki: mąka pszenna, olej/ oliwka dla dzieci, barwnik
  – 8 szklanek mąki dokładnie mieszamy z 2 szklankami oleju, można dodać kilka kropel barwnika
  – podczas zabawy dzieci mogą wykorzystać foremki, budować babki, samodzielnie tworzyć budowle, postaci, zakopywać i odnajdywać elementy, odbijać klocki itp.

Życzymy udanej zabawy!