Aktualność

W amazońskiej puszczy… – wakacyjne zabawy i aktywności dla dzieci

Dodano:

Cześć Przedszkolaku,

zgodnie z naszą wcześniejszą wiadomością, umieszczamy propozycje zabaw i aktywności wakacyjnych na nadchodzący tydzień 😀

W tym tygodniu zwiedzimy Amerykę Południową, przez którą przepływa rzeka AMAZONKA – to właśnie ona będzie naszym głównym tematem zabaw i rozmów.

PONIEDZIAŁEK

Posłuchaj kilka ciekawostek o AMAZONCE:

  • rzeka Amazonka jest najdłuższą rzeką w Ameryce Południowej, ale nadal nie ma pewności co do jej źródła i rzeczywistej długości,
  • w dorzeczu rzeki powstały największe na świecie lasy tropikalne,
  • Amazonka jest siedliskiem bogatej flory i fauny, można tam spotkać między innymi – Boto, największego delfina rzecznego, znanego również Amazońskim Delfinem Rzecznym, żółwie, kraby, mnóstwo gatunków ryb, jak i również groźne mięsożerne zwierzęta, takie jak piranie czy anakondy – jedne z największych węży na świecie, którym zdarza się atakować większe zwierzęta, np. kozy,
  • na rzece nie ma mostów, ponieważ rzeka biegnie przez lasy deszczowe, a nie przez drogi czy miasta,
  • naukowcy odkryli ogromną Rafę Koralową w delcie rzeki Amazonki, która rozciąga się na ponad 1000 km,
  • Amazonka ma swoją bliźniaczkę! 4 km pod ziemią płynie Hamza, która jest do niej bardzo podobna, lecz do czterech razy szersza niż sama Amazonka.

Wspólnie z rodzicami postaraj się odszukać Amerykę Południową i Amazonkę na mapie.

WTOREK

Kto wyrusza z nami w sam środek amazońskiej, dzikiej puszczy, pełnej niespodzianek i zagadek? Miej oczy i uszy szeroko otwarte! Odtwórz nagranie, w trakcie którego rodzic czyta tekst – postaraj się naśladować czynności, o których mowa w opowieści (treść opowiadania znajdziesz w załączniku).
https://www.youtube.com/watch?v=rc4dHR3Ang0

ŚRODA

Przed nami kolejny dzień przygód w Amazońskiej dżungli. Wow! Coś niezwykłego udało Ci się zobaczyć przez lornetkę. Skup się, ile zwierząt widzisz? – znajdź białe kółeczka na obrazku, a gdy to Ci się uda, policz zwierzęta danego gatunku. Następnie przeciągnij liść z właściwą cyfrą do miejsca kropki. Których zwierząt jest najwięcej, a których najmniej?
https://wordwall.net/pl/resource/3210222

Lubisz zagadki? Odsłuchaj zagadek i połącz nagranie z właściwą ilustracją. Zapomniałeś, jak nazywa się dane zwierzę, nic nie szkodzi! Kliknij w ikonę oznaczoną literką „i”, teraz już wszystko wiesz!
https://learningapps.org/watch?v=pcvxhwmtj20

CZWARTEK

Wiesz już, jakie zwierzęta można spotkać w tropikalnych lasach deszczowych, w pobliżu Amazonki. W czwartkowe popołudnie, dla utrwalenia wiadomości, proponujemy wykonanie pracy plastycznej. Będą potrzebne Ci farby, pędzel, biała kartka i… dłonie!
Dokładnie pomaluj wewnętrzną część dłoni na wybrany kolor, w zależności od wybranego zwierzątka. Odpowiednio ułóż dłoń i odbij. Do ukończenia pracy pozostało Ci tylko domalować brakujące elementy takie jak trawa, liście, drzewa. Obejrzyj przykładowe prace, które znajdują się w załączniku.

PIĄTEK
Weekend już blisko… Dzisiaj proponujemy popołudniowy seans filmowy!
https://www.cda.pl/video/38586915e

Życzymy udanej zabawy! 😀

Już wkrótce udostępnimy zdjęcia z naszej podróży do Krainy Nilu 🙂

Amazonka

Opowieść ruchowa

Praca plastyczna – małpka

Praca plastyczna – papuga