Zajęcia dodatkowe

Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą i ciekawą ofertą zajęć dodatkowych 🙂 

Zajęcia regionalizmu na żywo

Dzieci podczas zajęć i warsztatów będą mogły odbyć fascynującą podróż do przeszłości, aby zobaczyć jak dawniej wyglądało codzienne życie. Podczas wycieczek do Centrum Edukacji Regionalnej przedszkolakom zostanie przekazana wiedza z zakresu tradycji i obrzędowości Górnego Śląska.  Cykl zajęć zapowiada się następująco:

Wrzesień: „Kawałek chleba nie spadnie nieba”
Na zajęciach dzieci poznają pracę żniwiarza, młynarza i piekarza oraz zapoznają się z procesem przygotowywania ciasta chlebowego. Przedszkolaki, wykorzystując zmysł dotyku, będą mogły zapoznać się z różnymi ziarnami, które mogą spotkać na okolicznych polach uprawnych.
Październik: „Robimy zapasy na zimę”
Czy jest coś lepszego od pysznych, domowych konfitur i przetworów robionych przez nasze babcie? Chyba nie! Dlatego dzieci na zajęciach poznają tajniki dawnych sposobów przechowywania warzyw i owoców na zimę. (np. suszenie, wekowanie, kiszenia, zaprawianie).
 Listopad: „Górnicze skarby”
Dzieci wybiorą się w podróż do kopalni, gdzie poznają czarny diament wydobywany ze śląskiej ziemi – węgiel. Dowiedzą się jak cenny i wartościowy jest ten surowiec, który nie tylko zimą ogrzewa nasze domy. Zapoznają się także z tradycjami i zwyczajami górników obchodzonymi w dniu ich święta – Barbórki.
Luty: „W jaśku pióra”
Przedszkolaki będą brały udział w zbiorowej pracy kobiet na wsi na przykładzie szkubaczek, czyli dawnego zwyczaju darcia pierza – dzieci same będą mogły się przekonać jak wyglądała ta praca.
 Kwiecień: „Śląskie strachy, straszki i strzaszydała”
Na zajęciach dzieciom zostaną przedstawione baśnie, bajki i legendy śląskie ukazujące uniwersalne wartości, którymi należy kierować się w życiu. Poznają również bohaterów chroniących od złego, ostrzegających przed niebezpieczeństwem i ukazujących jak się zachować w trudnych sytuacjach.
Maj: „Anawobista i czarny lud”
Podczas zajęć dzieciom zostaną przybliżone dawne zabawy i gry z zastosowaniem prostych i ogólnie dostępnych materiałów, jak guziki, patyczki po lodach, kamyki czy liście. Ukazanie, jak w ciekawy sposób można urządzić zabawy na świeżym powietrzu.
Czerwiec: „Od ranusia do wieczora”
Pokazanie dzieciom czynności i prac wykonywanych przez gospodynie za pomocą dawnych urządzeń i sprzętów domowych. Przedszkolaki zobaczą, jak się kiedyś prało, suszyło, manglowało, czy jak wyglądała wieczorna kąpiel.

Koncerty edukacyjne prowadzone przez Filharmonię Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Audycje prowadzone w Kubusiowej Krainie zabierają najmłodszych słuchaczy do krainy dźwięków, gdzie spotkają się z Panią Gamą.

Październik: Wśród dźwięków trąbki nutki ‘Do’ na początku gamy szukamy
Listopad: Pod jesiennym parasolem nutka ‘Re’ wita się z akordeonem
Grudzień/styczeń: Świąteczne jazzowanie – dla dźwięku ‘Mi’ nie lada wyzwanie!
Luty: Z Kopciuszkiem jedziemy na bal i tam poznajemy nutkę ‘Fa’
Marzec: W perkusyjnych instrumentach jest i nutka ‘Sol’ zaklęta
Kwiecień: Między kolorowymi kwiatami wędruje dźwięk ‘La’ ze skrzypcami
Maj: Wysoko na gałęzi drzewa siedzi nutka ‘Si’ i ze słowikiem śpiewa
Czerwiec: Fagot znów dźwięk ‘Do’ spotyka i wraz z nim gamę zamyka

„Od stóp do głów”- poznaję swoje ciało

Zajęcia, na których  przedszkolaki poznawać będą tajniki ludzkiego ciała. Przy użyciu tablicy interaktywnej i ciekawych pomocy dydaktycznych będziemy się uczyć jak funkcjonują i pracują poszczególne układy naszego ciała.

Zajęcia kulinarne

Zajęcia kulinarne, podczas których przygotowujemy z dziećmi różne smakołyki. Czego dzieci uczą się podczas przyrządzania posiłków? Uczą się przede wszystkim prawidłowych zasad żywienia, zasad higieny podczas przygotowywania posiłków, zasad bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego, różnych technik kulinarnych, posługiwania się sztućcami, nawyków kulturalnego zachowania się przy stole.

Zajęcia plastyczno – techniczne

Na zajęciach wykorzystywane są materiały pozornie niepotrzebne, przeznaczone do wyrzucenia. Przedszkolaki znajdują dla nich drugie życie. Dzięki takim zajęciom dzieci, nie tylko rozwijają wyobraźnię i twórcze myślenie, ale także wzmacniają świadomość ekologiczną oraz dostrzegają potrzebę dbania o środowisko naturalne. Ponadto podczas zajęć dzieci uczestniczą w różnych projektach plastyczno – technicznych, których celem jest m. in. rozwój wyobraźni, ekspresji twórczej, sprawności manualnej, umiejętności posługiwania się różnymi przyborami oraz współpracy w grupie.

Magiczny świat bajek

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozwijanie zainteresowań czytelniczych, dlatego w naszym przedszkolu dzieci codziennie uczestniczą w czytaniu bajek. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną.

Dodatkowo podczas codziennych zajęć dzieci uczestniczą w ćwiczeniach grafomotorycznych, logorytmicznych, psychomotorycznych, tanecznych oraz teatralnych